Automobilio dažai

Raskite tinkamą spalvą

PAGAL AUTOMOBILĮ

PAGAL SPALVOS KODĄ (Kaip rasti?)

Dažai

Rūdžių modifikatorius

Lakas

2-scaled

Automobilio dažai atlieka ne tik estetinę funkciją, bet ir apsaugo transporto priemonę nuo įvairių išorinių veiksnių. Tinkamas dažų pasirinkimas, jų pritaikymas ir priežiūra yra labai svarbūs, siekiant ilgalaikės automobilio apsaugos ir išvaizdos išlaikymo.

Automobilio Dažų Istorija

Automobilių dažų technologijos pradėjo vystytis kartu su automobilių pramonės plėtra XIX a. pabaigoje. Iš pradžių automobiliai buvo dažomi rankiniu būdu, naudojant teptukus ir natūralius dažiklius. Dažymo procesas buvo labai ilgas ir sudėtingas, o rezultatai dažnai nebuvo patvarūs.

XX a. pradžioje automobilių gamintojai pradėjo naudoti naujesnes technologijas, tokias kaip purškiamieji dažai ir kietėjimo procesai. Tai leido greičiau ir kokybiškiau nudažyti didelius transporto priemonių kiekius. Vėliau buvo sukurtos specializuotos automobilio dažų rūšys, kurios suteikė geresnę apsaugą nuo korozijos, ultravioletinių spindulių bei kitų aplinkos veiksnių.

Automobilio Dažų Tipai

1. Akriliniai Dažai

Akriliniai dažai buvo populiarūs XX a. viduryje ir dažnai naudojami senesniuose automobiliuose. Šie dažai yra žinomi dėl savo blizgesio ir gebėjimo greitai išdžiūti. Tačiau jie nėra tokie atsparūs aplinkos poveikiui kaip modernesni dažų tipai.

2. Metalizuoti Dažai

Metalizuoti dažai turi smulkias metalines daleles, kurios suteikia dažams blizgesį ir šviesos atspindžius. Šie dažai yra ypač populiarūs prabangiuose automobiliuose, nes jie suteikia transporto priemonei ypatingą išvaizdą. Tačiau metalizuoti dažai gali būti brangesni ir sunkiau pataisomi.

3. Perlamutriniai Dažai

Perlamutriniai dažai, dar vadinami perlamutriniais efektais, naudoja specialias daleles, kurios suteikia dažams gilumo ir spalvos pokyčius, priklausomai nuo šviesos kampo. Jie dažnai naudojami norint sukurti ypatingą vizualinį efektą.

4. Kieta Medžiaga (Solid Paint)

Tai vienas paprasčiausių dažų tipų, kuriuose nėra metalinių ar perlamutrinių dalelių. Jie suteikia vienodą, lygų spalvų paviršių, kuris dažnai būna lengviau pataisomas ir pigesnis.

5. Dvipusis Dažymas (Two-tone Paint)

Dvipusis dažymas apima dvi ar daugiau skirtingų spalvų dažų, naudojamų tam pačiam automobiliui. Šis stilius buvo populiarus praeityje, bet dabar dažniausiai naudojamas tam tikrose retro ar individualiai pritaikytose transporto priemonėse.

Automobilio Dažų Struktūra

Automobilio dažų danga paprastai susideda iš kelių sluoksnių, kurių kiekvienas atlieka specifinę funkciją:

1. Gruntavimas (Primer)

Gruntavimas yra pirmasis sluoksnis, kuris padengiamas ant automobilio paviršiaus. Jo funkcija – sukurti stiprų sukibimą tarp automobilio paviršiaus ir kitų dažų sluoksnių. Be to, gruntavimas padeda apsaugoti metalą nuo korozijos.

2. Pagrindinis Dažų Sluoksnis (Base Coat)

Pagrindinis dažų sluoksnis yra tas, kuris suteikia automobilio spalvą. Šis sluoksnis gali būti akrilinis, metalizuotas arba perlamutrininis, priklausomai nuo pasirinktos spalvos ir efekto.

3. Lakas (Clear Coat)

Lakas yra paskutinis sluoksnis, kuris padengiamas ant pagrindinio dažų sluoksnio. Jo pagrindinė funkcija yra suteikti blizgesį ir apsaugoti dažus nuo ultravioletinių spindulių, cheminių medžiagų ir mechaninių pažeidimų, tokių kaip įbrėžimai.

Dažų Pritaikymo Metodai

1. Purškimas

Purškimas yra dažniausiai naudojamas metodas, skirtas tolygiai paskirstyti dažus ant automobilio paviršiaus. Šiam procesui dažniausiai naudojami specialūs purškimo pistoletai ir kompresoriai. Purškimo metodas leidžia pasiekti vienodą sluoksnį ir sumažinti dažų eikvojimą.

2. Rankinis Dažymas

Nors šis metodas yra retas šiuolaikiniuose automobiliuose, jis vis dar naudojamas mažoms detalėms ar specialiems projektams. Rankinis dažymas reikalauja didelio meistriškumo ir tikslumo.

3. Miltelinė Danga

Miltelinė danga dažniausiai naudojama transporto priemonių ratlankiams ir kitoms metalinėms dalims dažyti. Šis metodas apima miltelių purškimą ant paviršiaus, po to – kaitinimą, kad milteliai susilydytų ir suformuotų tvirtą apsauginį sluoksnį.

Dažų Priežiūra

1. Plovimas ir Vaškavimas

Reguliarus automobilio plovimas ir vaškavimas yra būtinas, norint išlaikyti dažų apsaugą ir išvaizdą. Automobilio plovimas pašalina purvą, chemines medžiagas ir kitus teršalus, kurie gali pažeisti dažus. Vaškavimas suteikia papildomą apsauginį sluoksnį, kuris padeda išvengti dažų blukimo.

2. Poliravimas

Poliravimas yra skirtas atnaujinti dažų blizgesį ir pašalinti smulkius įbrėžimus. Poliravimo metu naudojamos specialios pastos ar skysčiai, kurie pašalina viršutinį lako sluoksnį, atskleisdami šviežesnį sluoksnį.

3. Apsauginės Plėvelės ir Keraminės Dangos

Apsauginės plėvelės ir keraminės dangos yra modernūs sprendimai, skirti ilgalaikei automobilio dažų apsaugai. Plėvelės padengia automobilio paviršių, apsaugodamos jį nuo akmenukų, vabzdžių ir kitų mechaninių pažeidimų. Keraminės dangos suteikia hidrofobinę apsaugą, kuri padeda išvengti vandens dėmių ir purvo kaupimosi.

Dažniausios Problemų Su Automobilio Dažais Priežastys

1. Korozija ir Rūdys

Nepaisant pažangių technologijų, korozija ir rūdys vis dar yra didelė problema automobilių dažų sluoksniui. Dažniausiai korozija prasideda nuo smulkių įbrėžimų ar įtrūkimų, kur drėgmė ir deguonis gali patekti į metalą.

2. Dažų Blukimas

Dažų blukimas yra natūralus procesas, kurį sukelia ilgalaikis ultravioletinių spindulių poveikis. Kai kurie dažai, ypač be apsauginio lako sluoksnio, gali pradėti blukti greičiau nei kiti.

3. Įbrėžimai ir Nubrozdinimai

Įbrėžimai ir nubrozdinimai gali atsirasti dėl įvairių priežasčių: akmenukų smūgio, sąlyčio su šakomis ar netgi nuo netinkamai naudojamų valymo priemonių. Šie pažeidimai ne tik sugadina automobilio išvaizdą, bet ir gali lemti rimtesnes problemas, kaip korozija.

4. Cheminiai Pažeidimai

Cheminiai pažeidimai gali būti sukeliami rūgščių lietaus, paukščių išmatų, vabzdžių ar netgi netinkamai parinktų valymo priemonių. Šie cheminiai veiksniai gali sukelti dažų sluoksnio irimą arba spalvos pokyčius.

Išvados

Automobilio dažai yra daugiau nei tik transporto priemonės išvaizdos elementas. Jie atlieka svarbią apsauginę funkciją, apsaugo automobilio korpusą nuo korozijos, mechaninių pažeidimų ir kitų išorinių veiksnių. Tinkamai parinkti dažai ir tinkama priežiūra gali užtikrinti, kad jūsų automobilis išliks patrauklus ir funkcionalus ilgus metus.

Svarbu žinoti, kokius dažus rinktis, kaip juos pritaikyti ir kaip tinkamai prižiūrėti. Tinkamai atlikti dažymo darbai ir nuolatinė priežiūra padės išlaikyti automobilio išvaizdą ir apsaugoti jį nuo laiko padarinių.